طراحی دکوراسیون داخلی

this-set-of-house-floor-plans-does-not-incorporate-a-building-license640-x-480-56-kb-jpeg-x

لازم میدانم تفاوت ها و اختلافات واژه ای سه عبارت معماري داخلي ، طراحي داخلي و طراحي دكوراسيون را توضیح دهم.
سه واژه معماري داخلي ، طراحي داخلي و طراحي دكوراسيون داخلي معمولا به اشتباه در جایگاه های غلط به جاي يكديگر در لفظ عمومی استفاده می شود. گرچه هر سه عبارت دارای بار معنایی شبیه به یکدیگر می باشند و معنی همه ي آنها بهبود كيفيت زندگي و محیط اطراف از طريق بهبود فضاست ، اما مترادف و شبیه هم نيستند.
به عبارتی می توان بیان کرد که واژه و عبارت معماري داخلي در مقياس افراد و در رابطه با فضاها عمومي و شخصي است. موضوعات تخصصي مرتبط با معماري داخلي دارای سرفصل های مانند روانشناسي رفتار انسانی ، ساختارها و خدمات پشتيباني می باشد و از طرفی دیگر با مصالح کلی و جزیی ساختماني ، رسانه هاي ارتباط جمعی ، ارگونومي و .. است.
از جنبه دیگر کسانی که کار دکوراتیو را انجام می دهند افرادی می باشند كه فقط با سطح نمایی سر و کله می زنند. اغلب این متخصصین دوره هاي حرفه ای را گذرانيده و آموزش ديده اند.
کاملا روشن است كه عليرغم اشتراكات بسيار ، اين سه گرایش در زمینه های مختلفی متضاد می باشند و دارای اختلافات ماهوی می باشند و در حوزه اي كاري متفاوتي فعاليت انجام می دهند.
در کشور آمریکا متخصصین در این زمینه ، طراح داخلي را با تعریف جالبی بسط و توضیح داده اند: متخصصي براي طراحي فضاهاي داخلي با عملكرد و كارايي بالا كه تخصص خود را از طريق آموزش هاي رسمي كسب كرده است.
قسمت مهم در حرفه ي يك طراح داخلي ، بدست آوردن هنر و علم درك چگونگی انسان با هدف ايجاد فضاهاي كاربردي نسبتا خلاقانه درون استراکچر هایی است كه معماران داخلي ایده پردازی و اجرا می کنند.
اصول مختلفی در طراحی داخلی وجود دارد که در زیر به چند عامل اشاره خواهیم کرد.
نور( در حقیقت این عامل باعث دیده شدن اجسام می شود)
فرم ( حالث و ساختار کلی یک جسم را می گویند)
فضا ( همان قسمت در دسترس افراد را می گویند )
بافت ( مشخصه اي از يك شي ، كه با لمس كردن يا ديدن به چشم مي آيد)
شكل ( فضای بيروني يك شي و جسم را کامل می کند)
رنگ ( همان خاصيت بصري فرم است)
حجم (در حقیقت المان تاثیرگذار در طراحي داخلي می باشد كه بصورت اجسام بدون محتوا یا تو خالي نمايان می گردد).
از لحاظ سبک شناسی نیز می توان این موضوع را مورد بررسی قرار داد در حقیقت آسیا دارای فرهنگ های بسیار غنی می باشد که از طرفی می توان به ایران و چین اشاره کرد و از طرفی به هند و کشورهای عربی که دارای سبک های مختلف و متنوعی می باشند.
در اصول طراحی شرقی الهام گرفتن از اجسام طبیعی و مناظره و المان های طبیعی و استفاده از آن در ساختمان ها و ابنیه بسیار زیاد بوده است. به طور مثال در ایران می توانید ببینید که چگونه دین اسلام توانسته در سالیان متمادی معماری اسلامی را به ساختارهای خانه و ابنیه ایرانی وارد کند. در هندوستان و چین نیز دقیقا چنین موضوعی به وضوح دیده می شود.