مراحل ساخت ساختمان

(به صورت خلاصه)
01
1- تخریب و پی کنی
اولین مرحله در ساختمان سازی بعد از تهیه نقشه ها پی کنی و گود برداری است .
به منظور گودبرداری یك لودر چرخ لاستیكی به محل ساختمان آورده شد و شروع به كار کرد. عمق گود برداری در این سایت بیش از یک متر بود که هر بار توسط کارگران اندازه گیری می شد تا بیش از این مقدار گودبرداری نشود.
02
03
2- قالب بندی پی
قالب بندی به صورت بلوک چینی در ساختمان انجلم میشود
04
3- بتن مگر
پس از اجرای بلوک چینی ها نوبت به اجرای بتن مگر می رسد
بتن مگر معمولا به دو دلیل مورد استفاده قرار می گیرد :
1 : برای جلو گیری از تماس مستقیم بتن اصلی فونداسیون با خاک
2 : برای رگلاژ کف فونداسیون و ایجاد سطحی صاف برای ادامه پی سازی.
05
4- پی سازی
06
5- آرماتوربندی پی
در پی میل گردها را در دو جهت به صورت مشبک به یکدیگر بافته و آن را در حدود 5 سانتی متر بالاتر از کف روی بتنمگر قرار می دهند
07
6- وصله آرماتورها
به منظور وصله باید با توجه به آیین نامه و همچنین قطر میلگرد طول وصله را محاسبه کرد و در نقاطی که آماتورها نیاز به وصله دارند، آرماتور جدید را با این طول روی آرماتور قبلی به وسیله مفتول و به صورت overlap  اجرا نماییم.
08
7- میلگرد های انتظار
09
8- بستن میلگردها به یكدیگر
میلگردهای فولادی باید قبل از بتن ریزی بر اساس طرح و محاسبه به یکدیگر بسته و یکپارچه شوند تا از جابجا شدن آنه طی عملیات بتن ریزی تا گیرش بتن جلوگیری شود.
برای بستن دو میلگرد به یکدیگر از مفتول فلزی نرم با قطر 1.5 تا 2 میلیمتر استفاده میکنند که اصطلاحا به این عمل گره زدن میگویند.
10 
9- بتن ریزی پی
برای ساختن بتن حدالمقدور باید از ماشین های بتن ساز ( بتونیر ) استفاده کرد. این ماشینها دارای دیگ گرداننده ای هستند که به آهستگی حول محوری نسبت به افق می گردد و بوسیله تیغه ای که داخل آن تعبیه شده است محتویات خود را مخلوط می نماید
11
10- خم زدن ریشه ستون
ستونی که باید آرماتوربندی شود یا بر روی تراز پی قرار دارد یا بر روی ستون طبقه‌ پایین قرار گرفته است. برای این که ستون با پی در ارتباط باشد تعدادی از میلگردها را به عنوان میلگردهایی که میلگردهای ستون باید به آن‌ها پیوند زده شود در داخل پی قرار می‌دهند این میلگردها را ریشه ستون در داخل پی گوییم. برای این که ستون طبقه بالا با ستون طبقه پایین در ارتباط باشد میلگردهای ستون طبقه پایین را تا ارتفاعی از کف طبقه بالا ادامه می‌دهند و بعد میلگردهای ستون را به آن‌ها پیوند می‌زنند. از زمان اجراشدن این ریشه تا زمان اجراشدن ستون به علت محیط کارگاه و جابه‌جایی انواع و اقسام وسایل در این محیط و عوامل دیگر این ریشه‌ها ممکن است از حالت وراستای اولیه خود خارج شوند به همین دلیل برای اجرای ستون این میلگردها باید به راستای اولیه خود بازگردند برای این منظور عموماً با آچار F خم زده می‌شوند یا ممکن است از لوله استفاده شود.
12
11- انتقال خاموت ها به محل ساخت 
14
12- بستن رامكا
15 
13- درست کردن قالب چوبی
18 
14- بستن قالب فلزی
17
15- شاقول كردن قالب و بستن آن ها توسط شمع
پس از بستن قالب باید قالب را تراز كرد یعنی مطمئن شد كه هر چهار طرف قالب در یك خط مستقیم بالا رفته اند برای این منظور قالب را شاقول می كنند.
شاقول وسیله ای است مركب از یك مخروط كه یك نخ به آن متصل است بر روی مخروط یك صفحه نازك كوچك نیز قرار دارد نخ به یك چوب وصل می شود این چوب باید اندازه اش كاملاً مشخص باشد .
16
16- ریختن بتن در قالب(مرحله اول)
طبق اصول علمی حداکثر ارتفاع ریختن بتن باید 1/60 باشد ولی اکثراً در بتن‌ریزی ستون‌ها این مسئله رعایت نمی‌شود.  البته در این تصویر به صورت غیر اصولی کار بتن ریزی انجام می شود
19
17- دستگاه بتن ریز
20
18- شاقول كردن قالب
21
19- گذاشتن قالب كف تیرها و بستن شمع های زیر قالب
از یک ستون به ستون دیگر نخ کشیده می شود سپس زیر چهارتراس قالب گذاشته می شود، زیر شمع گوه گذاشته می شود ، توسط ضربه زدن به گوه یا تراز آب ، قالب کف را تراز می کنند و به همین ترتیب آرام آرام از کف تیر جلو می رود تا تمام چهارتراش ها را شمع بکوبند .
22
20- قرار دادن قالب کف تیرها بر روی شمعها
23
21- آرماتوربندی تیر
25
22- قالب گذاری نهایی
25
23- بتن ریزی تیر و بتن ریزی سقف
26
24- تیرچه بلوک سقف
قالب بندی سقف شامل مراحل زیر است:
1. نصب آویزها
2 . نصب شمع ها؛ برای نصب شمع هایی كه زیر دهانه قرار می گیرند و بار بتن ریزی و سقف را تحمل می كنند به این منظور شمع ها را می گذاریم. زیر شمع گوه می گذاریم و با ضربه شمع را تنظیم می كنیم .
3. نصب قالب تیرجه ها .
4 .نصب قالب ها
5 .گذاشتن میلگرد بین قالب ها
6 .روغن زدن قالب ها
7 .گذاشتن میلگرد زیر تیرچه
8 .گذاشتن صفحات لازم u1576 برای سقف كاذب
9 .گذاشتن تیرچه ها ؛ آرماتور بالایی خرپا را بر روی آرماتورهای فوقانی تیر قرار می دهند.
27
25- تكمیل كارهای تیر
28
26- بستن تیر پاگرد
هر پاگرد به یك تیر وصل است كه باید پاگرد را نگه دارد این تیر بعد از ستون های پله آرماتوربندی می شود
29
27- بستن میلگردهای ریشه شمشیری
بعد از بستن قالب كف پاگرد میلگردهای ریشه را می بندند نكته قابل توضیح این است كه این میلگردها معمولاً در 2 سفره اجرا می شوند كه برای فاصله انداختن بین میلگردها از یك لوله یا چوب استفاده می شود.
30
28- بتن ریزی پاگرد
31
29- دیوار چینی
دیوارچینی یک قسمت کاملا اساسی در ساخت است چراکه دیوارچینی غیر اصولی اولا باعث غیر مقاوم شدن ساختمان شده و ثانیا زیبایی سازه را از بین می برد
32
30- ساخت سقف
33
31- بتن پاشی دیوار خارجی و داخلی
34
32- سفید کاری سقف و دیوارها
35
33- تاسیسات آب برق و گاز
36
34- ساخت نمای بیرونی و نازک کاری
37

گچبری و کشته بری

هنر گچبری یکی از هنرهای تزیینی وابسته به معماری است.

images (7)

گچ به دلیل داشتن چسبندگی، رنگ مطلوب، کاربرد آسان، شکلپذیری آسان، فراوانی و ارزانی کاربرد زیادی از دیرباز تا کنون داشته است. اما به همین نسبت که زود شکل می گیرد زود هم از میان می رود، چنانکه آثار گچبری چندانی از دوران گذشته به صورت سالم به دست ما نرسیده است.

نگاهی به موزه های جهان نشان می دهد که این هنر در دوران ساسانیان رواج بسیار داشته است.

قطعه های گچبری کاخ بیشاپور از قرن سوم میلادی که در موزه لوور پاریس نگاهداری میشود نمونه بسیار خوبی برای مشاهده چفت گیری و ابزارزنی تاقچه به شمار می رود.

یکی از نمونه های بسیار زیبای گچبری در جهان محراب الجایتو در مسجد جمعه اصفهان و نیز سردر مسجد جورجیر اصفهان است. گچبریهای مسجد جامع نایین هم از نمونه های مثال زدنی در جهان است.

در دوران صفویان هنر گچبری به صورت شبکه های گچبری در نیم تاقها، مقرنس در ورودی ساختمانها و قطاربندی در تاقچه ها دیده می شود.

در دوره قاجاریه هم این هنر باز به شیوه خاصی دنبال شد و اندکی از غرب و اندکی با نگاه به دوران پیش از اسلام دنبال شد. روی دیوار بناهای دوره قاجاری گلهایی گچ بری شدند که به گل چدنی شهرت دارند. نمونه خوب این گلها را می توان در موزه هنرهای معاصر اصفهان مشاهده کرد.

در دوران پهلوی معماران بیشتر از غرب تاثیر گرفتند. معماران غربی بر این بودند که تزیین در ساختمان نوعی جنایت به شمار می رود. از این دوره به بعد گچبری ساختمانها بیشتر در سقف خود را نشان می دهد و کمتر روی دیوار و تاقچه ها گچبری انجام می شود. در واخر پهلوی دوم نوعی از گچبری پیش ساخته و یا با قالبهای یکسان و همانند رایج شد که در تاقچه ها و به صورت قاب بندی دور دیوارها کار شد.

C

امروزه هم استفاده از قالبهای پیش ساخته دنبال می شود. همچنین قالبهای پیشساخته بتونی کار می شود و سپس روی آن را با گچ اندود می کنند همانند مصلای تهران و طرح گسترش حرم حضرت معصومه (س) در قم.

گچبری (7)

انواع گچبُری

هنر گچبری متنوّع است و محدود به چند شاخه نمی شود. گچبر هر روز و هر لحظه یک شیوه به کارش اضافه می کند . بطور کلی گچبری های انجام شده را می شود به سه دسته تقسیم کرد:

الف ) طرح های زمینه و سطوح . یک سطح را به طور کلی و یا تکه تکه بر روی نظمی خاص زیر پوشش طرحی قرار می دهند . مثل : سقف ،دیوار، در و یا قابی گچی که بر روی دیوار ساخته می شود .

ب ) طرح های حاشیه . یک مسیر را به طور متدد و و یا تکه تکه بر روی نظمی خاص زیر پوشش طرحی به هم پیوسته و سِری قرار می دهند مثل : کِناره ی سقف ، کناره های راه پله و راهرو و یا هر جای دیگر که در گوشه و کنار ما باشد .

ج ) طرح های تک و خاص که فقط در جایی خاص به صورت واحد درست می شود و هر جایی می تواند قرار بگیرد مانند : سَرستون ، سَر قاب ، دور قاب ، شومینه ، سَردر و … . این گونه گچبری ها را می توان به طور جداگانه نیز درست کرد .

این سه دسته، شاخه های اصلی یک کار گچبری است . در کارهای زمینه ،طرح هایی مثل گِره، تَذهیب،مُقرنس و انواع و اقسام طرح ها و نقش های کشور های مختلف را می توان جا داد . می توان یک زمینه را پُر کرد از گل های رُز ، مریم ، میخک و …

در کارهای حاشیه، طرح هایی مثل گِره ، تذهیب ، چَنگ و چُدن ، مُقرنس و انواع طرح ها و نقش های کشورهایی مثل: یونان ، فرانسه ، مصر و … را می توان کار کرد . می توان حاشیه ای را با مُقرنس پوشاند . می توان در یک مسیر مُمتدد، یک شاخه ی درخت انگور را گچبری کرد.، که انگورها ی آن در طول مسیر به صورت سه بُعدی از شاخه آویزانند. می توان در یک مسیر اَشعار، آیات و جملات زیبای اَدبی را با گچ به صورت بَرجسته درآورد.

images (3)

کارهای تک و خاص، تنوع زیادی می توانند داشته باشند. از یک شاخه ی گُل گرفته تا یک سبد میوه ، می تواند به صورت برجسته در یک جا ساخته شود. سر ستون ها، با مقرنس، چَنگ وچدن ، ابزارهای گچی و انواع و اقسام طرح ها تزئین می شوند. آرک آشپزخانه یک کار تک است . از این نمونه ها احیاناً در مرکز سقف خانه یتان نیز وجود دارد. این کارها همه تَکند. اطراف هر چراغ را می توانید شما گچبری کنید. کناره های هر سقف را می توانید شما گچبری کنید و بالای هر مَعبر را می توانید یک آرم و یا یک جمله و شعر بنویسیدو هزاران هزاران کار دیگر. هر کار که بخواهید می توان با گچ انجام داد.