نکات مهم در سیستم های لوله کشی

 url
1) ارتباط بین سیستم لوله کشی نیوپایپ و سیستم لوله کشی فلزی
 جهت ارتباط بین مهره ماسوره نیوپایپ با رزوه مقابل، لازم است تک اورینگ ماسوره داخل پخ 45 درجه اتصال قرار گیرد. به علت اینکه اتصالات فلزی فاقد چنین شرایطی هستند لذا مجاز به ارتباط مستقیم مهره ماسوره نیوپایپ و رزوه اتصالات سیستمهای فلزی نمی­باشیم و حتماً باید از اقلامی مانند مغزی و تبدیلها بعنوان واسطه مهره ماسوره نیوپایپ ورزوه سیستمهای فلزی استفاده نماییم.
 2) عدم استفاده ار اورینگهای متفرقه
 با توجه به اینکه طراحی اورینگ اتصالات نیوپایپ به گونه­ای است که توان عملکرد بلند مدت را در سیستمهای گرمایشی دارد لذا در صورت مفقود شدن اورینگ اتصالات مختلف، مجری مجاز به استفاده از اورینگهای مشابه یا متفرقه نمی­باشد و موظف است اورینگ را از نمایندگی شرکت نیوپایپ تهیه و روی اتصال نصب نماید.
 3) مراقبت از لوله­ ها در مقابل مصالح ساختمانی
 نظر به اینکه در زمان اجرای لوله­ کشی ساختمان، سایر عملیات ساختمانی نیز انجام می­شود، رعایت نکات زیر الزامی است:
 الف ـ رول لوله مستقیماً روی کف ساختمان در حال ساخت قرار نگیرد و با قرار دادن کارتن یا مقوا در زیر آن لوله از آسیب احتمالی محافظت شود.
 ب ـ مسیر لوله­ کشی از وجود مصالح مختلف ساختمانی از جمله پوکه­ های نوک تیز پاک گردد.
 ج ـ پس از اجرای هر مسیر لوله­ کشی و تست و تأیید مهندس ناظر، مسیر لوله مذکور با استفاده از ملات سبک پوشانده شود تا از آسیب احتمالی مصون گردد.
 4) مراقبت از لوله ­ها در مقابل نور مستقیم خورشید
 طبق استاندارد، لوله ­های پلیمری در زمان تولید، نگهداری، حمل و نقل و بهره برداری نباید در مقابل نور مستقیم خورشید قرار گیرند. لذا در عملیات لوله­ کشی در فضاهای رو باز محافظت از لوله ­های نیوپایپ با استفاده از یک پوشش عایق در مقابل نور خورشید ضروری است.
 5) مراقبت از فوم لوله در مقابل نور مستقیم خورشید
 مجریان باید دقت نمایند که فوم XPE نباید برای مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار گیرد لذا در موارد اجتناب ناپذیر باید از عایق مناسب در مقابل نور خورشید برای محافظت از فوم استفاده کرد.
  6) عدم اعمال وزن اضافی به لوله ­های نصب شده
 به عنوان یک اصل کلی، به هیچ وجه مجاز به اعمال وزن اضافی روی لوله ­های نصب شده سیستم لوله ­کشی نیوپایپ نمی­باشیم. لذا قرار گرفتن وزن شیر آلات بهداشتی، وزن شیرهای اصلی و فرعی واحدها، وزن کلکتورها و… روی لوله­ ها به هیچ وجه مجاز نمی ­باشد و در این موارد باید از صفحات نصب مخصوص جهت تحمل وزن سایر تجهیزات استفاده کرد.
7) عدم انتخاب مسیر افقی روی دیوار در سیستم تو کار
 به عنوان یک اصل کلی، به هیچ وجه مجاز به انتخاب مسیر افقی روی دیوار در سیستم لوله ­کشی تو کار نیوپایپ نمی­باشیم لذا لوله­ ها باید مسیرهای افقی را در کف طی کرده و دقیقاً از زیر موقعیت شیر آلات ساختمانی وارد اتصالات نصب شده در دیوار کردند.
 8) انتخاب مسیر صحیح از سقف کاذب به سیستم بهداشتی
 در صورت لوله­کشی در سقف کاذب، هنگام ورود لوله نیوپایپ از سقف کاذب به سیستمهای بهداشتی باید محل تقاطع دو دیوار به عنوان مسیر عمودی انتخاب گردد چرا که هیچ احتمالی برای نصب وسایل رفاهی یا تزیینی در کنج دیوار وجود ندارد و در صورت نصب وسایل مذکور در سایر موقعیتهای دیوار آسیبی به لوله­های دفن شده در کنج دیوار وارد نمی­شود.
 9) ارتباط بین لوله پلیمری و آبگرمکن
 مطابق استاندارد اتصال مستقیم لوله نیوپایپ به خروجی آبگرمکن(دیواری و ایستاده) مجاز نمی­باشد. بنابراین لازم است 7/45 سانتیمتر (18 اینچ) لوله فلزی استاندارد به خروجی آبگرمکن متصل کرده و لوله نیوپایپ را به انتهای لوله فلزی وصل نمود. قابل ذکر است در صورت استفاده از پکیج‌های جدید کندانسینگ دیگر نیازی به استفاده از لوله فلزی نمی‌باشد زیرا در طراحی اولیه این پکیج‌ها این مقدار از لوله در خود پکیج قرار داده شده است.
 10) مراقبت از لوله ­های دفن نشده در زمستان
 از جمله وظایف مجری در هنگام اجرای سیستم لوله ­کشی در فصل سرما مراقبت از لوله­ های پوشانده نشده در مصالح در مقابل یخ‌زدگی و ترکیدگی احتمالی است لذا مجری موظف است پس از اجرای سیستم لوله­ کشی و انجام تست، آب کل سیستم را تخلیه نماید و یا جهت انجام تست از آب نمک با غلظت معین استفاده شود تا در صورتیکه آب در قسمت هایی از لوله باقی ماند امکان یخ‌زدگی آن کمتر شود. لازم به ذکر است هنگام نصب تجهیزات و شیرآلات آب نمک مذکور از سیستم خارج گردد.
 برای ساخت محلول آب نمک باید از نسبت وزنی استفاده کنید. بطور مثال: برای ساخت محلول 23% باید 230 گرم نمک را در یک لیتر آب حل کنید.
با توجه به اینکه فشار آب داخل سیستم گرمایش و سرمایش از کف پایین است، می‌توان برای تست از هوا با فشار 8 بار نیز استفاده نمود. قابل ذکر است این تست فقط برای سیستم گرمایش و سرمایش از کف اجرا می‌گردد.
 تست سیستم­های لوله­ کشی
تست سیستم لوله کشی یکی از موارد مهم پس از نصب کامل است تا شما از صحت ارتباط لوله و اتصالات اطمینان حاصل نمایید.
 با توجه به ساختار لوله های پلیمری و رفتار انها در مقابل شرایط تست و تاثیراتی که اختلاف دمای محیط و اب ممکن است روی نتایج تست داشته باشد انجام تست فشار مطابق شرایط اعلامی اطمینان شما را نسبت به انجام صحیح نصب کامل سیستم لوله کشی دوچندان می نماید .
 نکات قابل توجه قبل از تست
 از فشار سنجی استفاده کنید که فشار MAX آن حداقل bar 1/0 باشد. فشار سنج را در پایین­ترین نقطه سیستم لوله­ کشی نصب نمایید.
برای اتصال پمپ تست به سیستم لوله ­کشی از شیر قطع و وصل استفاده شود تا پس از رسیدن فشار به مقدار مورد نظر پمپ از مدار جدا گردد.
 دقت نمایید آب مورد مصرف با محیط هم دما باشند (از آب سرد در فصل تابستان یا از آب گرم در فصل زمستان استفاده نکنید و سعی نمایید محیط در زمان تست حتی المقدور در شرایط ثابت دمایی باقی بماند).
 آماده سازی آبگیری
 از محکم بودن تمامی اتصالات دنده­ای و پرسی و بسته بودن سایر در پوشها اطمینان حاصل نمایید.
 سیستم را با آب تمیز کاملاً پر نمایید.
 هوای سیستم را کاملاً تخلیه نمایید.
 تست مقدماتی
 الف) فشار سیستم را به 15 bar برسانید ( 5/1 برابر حداکثر فشار کارکرد سیستم) و 30 دقیقه صبر کنید اگر پس از این مدت افت فشار کمتر از 6/0 bar باشد و هیچگونه نشتی مشاهده نگردد این مرحله مورد تأیید است.
 ب) پس از تأیید مرحله الف به سیستم 10 دقیقه استراحت دهید و مجدداً فشار سیستم را به bar 15 برسانید و 30 دقیقه صبر کنید اگر پس از این مدت افت فشار کمتر از 6/0 bar باشد و هیچگونه نشتی مشاهده نگردد این مرحله مورد تأیید است.
 تست نهایی
 بلافاصله پس از تأیید تست مقدماتی و قبل از اینکه سیستم امکان استراحت پیدا کند فشار را مجدداً بهbar 15 برسانید. اگر پس از 2 ساعت افت فشار کمتر از 2/0 bar باشد و هیچگونه نشتی در سیستم مشاهده نگردد تست نهایی مورد تأیید است.
 نکات قابل توجه پس از تست
 در طول مدت تست سیستم مورد بازدید قرار گیرد تا عدم وجود نشتی در سیستم اطمینان حاصل گردد. بلافاصله پس از انجام تست روی کلیه لوله­ ها با استفاده از ملات سبک پوشانده شود تا از آسیب دیدن آنها جلوگیری گردد. در فصل سرما پس از تست با تخلیه آب مدار از یخ زدگی آب درون سیستم جلوگیری نمایید. در صورت تغییر در سیستم لوله کشی باید تست مجدداً انجام گیرد.
 فرم تست فشار و بیمه نامه
 مجریان محترم باید پس از اتمام لوله کشی نسبت به انجام تست فشار مطابق شرایط اعلامی در پشت بیمه نامه اقدام و پس از تکمیل و مهر و امضا بیمه نامه آن را در اختیار کارفرما قرار دهند.
الف ) مواردی که مجری سیستم گرمایش از کف در مراحل ساخت ساختمان به اطلاع کارفرما می‌رساند:
 • توصیه می گردد چارچوب کلیه درها و پنجره ها نصب شده باشند.
 • توصیه می گردد قبل از اجرای سیستم گرمایش از کف، عملیات گچ کاری انجام شده باشد (بهتر است عملیات گچ کاری و گچ بری سقف کاملاً به اتمام رسیده باشد و عملیات گچ کاری دیوارها تا یک متر مانده به کف بنا انجام شده باشد).
 • عایقکاری سقف طبقه آخر با استفاده از عایق پلی اتیلن مشبک (XPE) به ضخامت 3 سانتیمترالزامی است.
 • ترجیحاً توصیه میشود عایقکاری سقف طبقه آخر از زیر سقف انجام شود ولی در صورت عدم امکان میتوان سقف طبقه آخر را از روی سقف عایقکاری نمود.
 ب ) ملاحضاتی که مجریان سیستم گرمایش از کف باید در نظر داشته باشند:
 1- قبل از اجرای سیستم گرمایش از کف
 1-1 سیستم آبرسانی را با توجه به موارد ذیل انتخاب کنید:
 • پروژه دارای سقف کاذب است
 بهترین انتخاب، سیستم آبرسانی انشعابی کامل یا سیستم کلکتوری- انشعابی می باشد هر چند سایر گزینه ها نیزامکان پذیر است.
 • پروژه دارای سقف کاذب نیست
بهترین انتخاب، سیستم آبرسانی کلکتوری کامل یا سیستم کلکتوری- انشعابی می باشد وسایر گزینه ها پیشنهاد نمی گردند.
 • درصورت وجود سقف کاذب، اکیداً توصیه می گردد کلیه سیستم های لوله کشی آب، فاضلاب وسیستم تاسیسات برق در سقف کاذب نصب گردند.
سیستم آبرسانی را مطابق دستور العمل نصب لوله های نیوپایپ نصب وتست نمائید.
 لوله های ورودی به (خروجی از) کلکتور گرمایش از کف را مطابق دستورالعمل نصب لوله های نیوپایپ نصب وتست نمائید.
 سیستم آبرسانی وهمچنین لوله های ورودی به (خروجی از) کلکتور گرمایش از کف در یک ماهیچه بتونی پوشانده شوند.
 در صورتی که لوله های سیستم آبرسانی، فاضلاب وبرق روی کف نصب شده اند(یعنی ساختمان دارای سقف کاذب نمی باشد)کلیه لوله های مذکور درون یک لایه بتونی پوشانده شوند به نحوی که سطحی تراز برای نصب عایق سیستم گرمایش از کف فراهم گردد.
 محل نصب عایق پیرامونی آماده گردد (پائین کلیه دیوارها به گونه ای باشد که چسباندن عایق پیرامونی به ارتفاع 10سانتیمتر به دیوار امکان پذیر باشد).

 

لوله و اتصالات ساختمانی

image
لوله هایی که در سیستم آبرسانی و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد به شرح ذیل می باشد .
* لوله های گالوانیزه :
لوله های گالوانیزه خود به دو دسته تقسیم می شوند : لوله های فولادی گالوانیزه و لوله های آهنی گالوانیزه این دو نوع در بازار به لوله های آهنی سفید معروفند و عموماً بین این دو فرقی گذاشته نمی شود ،در صورتیکه لوله های فولادی گالوانیزه در مقایسه با نوع آهنی آن سبک تر و براق تر هستند .
۱-لوله های فولادی گالوانیزه :
این نوع لوله ها گاهی برای تخلیه فاضلاب لوازم بهداشتی کوچک به کار برده می شود ولی مورد استفاده اصلی آنها برای تهویه است . جنس این لوله ها از فولاد نرمی است که در ساختن آن ورقه فولاد را با فشار داخل قالب عبور داده درز آن را جوش می دهند و سپس آنها را جهت افزایش مقاومت در برابر اسیدها و زنگ زدگیها در یک وان آبکاری روی اندود (گالوانیزه) می کنند . این نوع لوله ها نسبت به نوع آهنی در برابر اسیدها مقاومت کمتری دارند و کلیه اسیدهایی که برای چدن مضر می باشند فولاد گالوانیزه را هم خراب می کنند .
۲-لوله های آهنی گالوانیزه :
جنس این لوله ها از آهن سفید نورد شده است که درز آن توسط دستگاه های درز جوش بهم جوش داده می شود و سپس لوله را در فلز روی مذاب فرو می برند . به همین علت آنها را لوله های با درز نیز می گویند . این نوع لوله ها از رنگ تیره و خاکستریشان شناخته می شوند .و عموماً به دو صورت سبک و متوسط تولید می شوند .
کلیه لوله های فولادی و آهنی گالوانیزه در شاخه های ۶ متری و دو سر دنده با قططر  اینچ تا ۸ اینچ تولید می گردند . قر این لوله ها معمولاً‌قطر اسمی است که بزرگتر از قطر داخلی و کوچکتر از قطر خارجی است .
همچنین در بازار این لوله ها را بر اساس نمره می شناسند . لوله های گالوانیزه نیز به وسیله دنده پیچی به یکدیگر وصل و توسط مواد مناسب آب بندی می شوند .
نکته : از اتصال این لوله ها به روش جوشکاری باید پرهیز نمود زیرا بر اثر حرارت ناشی از جوشکاری و سوختن روکش گالوانیزه (آلیاژ روی) دود غلیظ و سفیدی تولید می شود که محیط کار را آلوده می نماید و تنفس آن ایجاد مسمومیت کرده و موجب آسیب دیدن دستگاه تنفسی می شود .
مشخصات لوله های گالوانیزه
نمره لوله
قطر اسمی(in)
قطر خارجی برحسب میلیمتر
ضخامت برحسب میلی متر
وزن لوله ۶ متری بر حسب کیلوگرم
حداکثر
حداقل
۲
۴/۲۱
۰۰/۲۱
۰۰/۲
۵۱۰/۶
۵/۲
۹/۲۶
۴/۲۶
۳۵/۲
۲۱۰/۹
۳
۱
۸/۳۳
۲/۳۳
۶۵/۲
۰۲۰/۱۳
۴
۵/۴۲
۹/۴۱
۶۵/۲
۵۰۰/۱۶
۵
۴/۴۸
۸/۴۷
۹۰/۲
۷۰۰/۲۰
۶
۲
۲/۶۰
۶/۵۹
۹۰/۲
۰۰۰/۲۷
۷
۷۶
۲/۷۵
۹۰/۲
۹۰۰/۳۳
۸
۳
۷/۸۸
۹/۸۷
۲۵/۳
۷۰۰/۴۴
۹
۲/۱۰۱
۳/۱۰۰
۶۵/۳
۱۰
۴
۹/۱۱۳
۰۰/۱۱۳
۶۵/۳
۷۰۰/۶۵
۱۲
۵
۶/۱۴۰
۷/۱۳۹
۸۵/۴
۵۱۰/۱۰۲
۱۵
۶
۱/۱۶۶
۱/۱۶۵
۸۵/۴
۰۱۰/۱۲۵
 25
مطابقت قطر اسمی و نمره لوله ها
۸
۶
۵
۴
۳
۲
۱
قطر لوله (in)
۱۸
۱۵
۱۲
۱۰
۸
۷
۶
۵
۴
۳
۵/۲
۲
نمره لوله
* لوله های چدنی :
جنس این لوله ها از چدن ریخته گری است و بر حسب نوع کاربرد آنها انواع و مقدار آلیاژ ، شکل و طول لوله ،‌نوع اتصالات آنها با هم متفاوت هستندو اغلب در سیستم لوله کشی فاضلاب استفاده می شوند .
لوله های چدنی که در سیستم لوله کشی فاضلاب به کار می رود :
الف) سرتوپی (یک سرتوپی – دو سرتوپی)
ب) دو سر تخت
نکته : لوله های چدنی با سرتوپی و سرتخت به ترتیب لوله های بوشن دار و بدون بوشن نیز نامیده
می شوند .
مزایای لوله های چدنی :
۱-در برابر فشار وارده به جداره های خارجی دارای مقاومت و استحکام خوبی هستند .
۲-فرسودگی این لوله ها کمتر از لوله های فلزی است .
۳-می توان براحتی از دستگاه تراکم هوا جهت باز کردن و رفع گرفتگی لوله استفاده نمود .
۴-قیمت لوله های چدنی نسبت به لوله های آهنی ارزانتر است .
معایب لوله های چدنی :
۱-نصب لوله های چدنی نسبت به لوله های آهنی کنتدتر انجام می شود .
۲-لوله های چدنی به علت تاثیر مواد شیمیایی موجود در فاضلاب زنگ می زنند و جلوگیری از زنگ زدگی آنها میسر نمی باشد .
۳-داشتن وزن زیاد قطعات و کثر اتصالات و در نتیجه زیاد پیوند از معایب دیگر لوله های چدنی می باشد .
مقایسه لوله چدنی توپی دار و سر تخت :
۱-قابلیت تحمل فشار لوله های سرتخت بیشتر است .
۲-لوله های سر تخت به دلیل نداشتن مادگی و لبه های قیطانی و وزن و ضخامت کمتر و نوع پیوند کاربرد بیشتری دارند .
۳-لوله های سرتخت به دلیل خاصیت الاستیکی نوع پیوند آن تغییر حرارت بیشتری را نسبت به لوله های دیگر تحمل می کند .
وزن لوله های چدنی توپی دار فاضلاب (استاندارد( ASTM
قطر لوله
لوله های یک سرتوپی
لوله های دو سرتوپی
mm
ln
وزن یک متر لولهkg
وزن یک فوت لولهlb
وزن یک متر لولهkg
وزن یک فوت لولهlb
۵۰
۲
۱۴۰/۱۲
۵/۵
۱۴۰/۱۲
۵/۵
۷۵
۳
۰۰۰/۲۱
۵/۹
۰۰۰/۲۱
۵/۹
۱۰۰
۴
۷۰۰/۲۸
۱۳
۷۰۰/۲۸
۱۳
۱۲۱۵
۵
۵۰۰/۳۷
۱۷
۵۰۰/۳۷
۱۷
۱۵۰
۶
۱۵۰/۴۴
۲۰
۱۵۰/۴۴
۲۰
نکته :‌در اتصالات چدنی دو نوع تبدیل کاهنده (تخفیفیه) و تبدیل افزاینده در اندازه های تبدیلی متنوع وجود دارد که بر حسب جهت توپی سر وصاله ،‌اگر قطر توپی بزرگتر از لوله باشد تبدیل فزاینده و در غیر این صورت کاهنده خواهد بود .
افست یا دو خم
در تغییر امتداد لوله های افقی و قائم سیستم لوله کشی فاضلاب به کار می رود وبا مقادیر انحراف مختلف تولید می شوند .
طریقه اتصال لوله های چدنی
اتصال لوله های چدنی توپی دار با استفاده از کنف و سرب انجام می گیرد و اتصال لوله های چدنی دو سر تخت به کمک واشر لاستیکی و بست مخصوص انجام می شود .
روش اتصال لوله های چدنی توپ دار:
1-ابتدا بایستی بدنه لوله واتصالات از نظر سالم بودن تست شود و نحوه آزمایش از طریق زدن ضربات آرام چکش امکان پذیر است . چنانچه لوله شکسته باشد یا حتی دارای ترک مویی حزیی باشد صدای ضربات به صورت بم که اصطلاحاً صدای «مرده چدن» نام دارد شنیده می شود .
نکته : صدای برخاسته از برخورد ضبات چکش به لوله سالم طنین دار می باشد و همژنین قسمت مادگی بایستی در جهت جریان قرار گیرد .
۲    -پس از اینکه لوله ها در یک امتداد به صورت هم محور در داخل یکدیگر قرار داده شدند کنف مخصوص بایستی با استفاده از قلم و چکش در طوقه مطابق شکل متراکم شود .
لازم به ذکر است کنف مورد استفاده به دو روش دو رشته ای و سه رشته ای بافته می شود و کنف بافته شده بایستی متناسب با قطر لوله های اتصالی بوده و فضای بین نر و مادگی را تا عمق ۵/۲ سانتی متری لبه مادگی پر نماید .
۳-سرب مذاب که قبلاً توسط چراغ کوره ای یا کوزه ذوب تهیه شده با ملاقه مطابق شکل داخل طوقه ریخته می شود . چنانچه محل پیوند به صورت کاملاً عمودی و سرتوپی رو به بالا باشد نیازی به کمربند سرب ریزی نیست اما اگر محل پیوند افقی یا مایل یا سرتوپی رو به پایین باشد استفاده از کمربند سرب ریزی ضروری است و باید با استفاده از کمربندهای نخ سوز یا لاستیکی یا فلزی یا گل رس با ایجاد مسیر سرب ریزی عمل سرب ریزی را انجام داد .
۴-بعد از تمام مراحل فوق وقتی سرب سرد شد آن را باید با استفاده از قلم سرب کوبی و چکش به طور آهسته کوبید تا مواد لازم حتی الامکان به داخل اتصال برود .
روش اتصال لوله های چدنی سر تخت :
۱-ابتدا باید واشر لاستیکی را از طوقه فولادی خارج کرده و سالم بودن آن را بررسی نمود .
۲-واشر لاستیکی را در انتهای قطعه اول لوله مورد اتصال قرار داده به طوریکه رگه برجسته میانی واشر به لبه انتهایی لوله مماس باشد .
۳-قسمت آزاد واشر لاستیکی را به پایین برگردانده تا رگه برجسته میانی روی لبه انتهایی لوله قرار گیرد .
۴-قطعه دوم مورد اتصال را وارد واشر لاستیکی نموده به طوریکه لبه آن روی رگه برجسته میانی قرار گیرد . سپس باید قسمت برگردانیده شده واشر را به حالت اول خود درآورد .
۵-بست نگهدارنده فولادی را باز رده جهت سهولت بسته شدن سطح داخلی آن را کمی چرب نموده و طوقه را در محل خود و بر روی واشر لاستیکی قرار داده و پیچها را در محل خود باید بتدریج سفت نمود .
* لوله های پلاستیکی :
لوله های پلاستیکی که در تاسیسات آب و فاضلاب بکار برده می شوند عبارتند از :
۱-لوله های پلاستیکی پی وی سی (PVC)  مخفف پلی و نیل کلراید
۲-لوله های پلاستیکی (PE )مخفف پلی اتیلن
۳-لوله های پلاستیک (ABS) مخفف اکریلونیتریل ، بوتادین و استیرن
۴-لوله های پلاستیک (PP) مخفف پلی پروپلین
۵-لوله های پلاستیکی (CPVC) مخفف کلرینیتد پلی و نیل کلراید
۶-لوله های پلاستیکی PB ))مخفف پلی بوتیلن
نکته : در شبکه فاضلاب از لوله های پی وی سی و پلی اتیلن بیشترین استفاده به عمل می آید .
مزایای لوله های PVC
۱-اتصال لوله و قطعات آن بسیار آسانتر و سریعتر از سایر لوله ها انجام می شود .
۲-در نصب روکار احتیاجی به رنگ آمیزی ندارند .
۳-دارای وزن سبک هستند و به راحتی در بین سقف کاذب و مکانهایی که دسترسی بدان مشکل است نصب می شود .
۴-در مقایسه با لوله های دیگر قطر خارجی کمتری داشته و به راحتی در داخل دیوار جاسازی و اجرا می شود.
۵-در برابر مواد شیمیایی از مقاومت بالایی برخوردار هستند .
معایب لوله های PVC
۱-لوله های پی وی سی خشک در برابر سرما بسیار حساس و شکننده می باشند .
۲-لوله های پی وی سی در برابر حرارت زیاد فرم و استحکام خود را از دست می دهند .
۳-به علت قدرت مقاومت کم جداره این نوع لوله ها بایستی از فنر لوله بازکنی برای گرفتگی مجرای لوله ها استفاده نمود .
۴-در برار نیروهای خارجی دارای مقاومت کمتری هستند .
نکته : لوله های فاضلاب PVC از نوع خشک در دو نوع فشار ضعیف به رنگ خاکستری و متمایل به آبی و فشار قوی به رنگ خاکستری روشن تولید می شوند . کاربرد لوله های PVC فشار ضعیف در لوله کشی تهویه آب باران و اتصال برای آب باران بالکنها و لوله های اتصالی توالتها است اما کاربرد لوله های PVC فشار قوی در سیستمهای فاضلاب ساختمان به عنوان لوله های عمودی و جمع آوری کننده و لوله تخلیه اصلی فاضلاب است .
مشخصات لوله های PVC فشار ضعیف
۲۰۰
۱۵۰
۱۲۵
۱۰۰
۷۰
۵۰
۴۰
قطر اسمی mm
۴
۲/۳
۵/۲
۲/۲
۸/۱
۸/۱
۸/۱
ضخامت جدار لولهmm
مشخصات لوله های PVC فشار قوی
۲۰۰
۱۵۰
۱۲۵
۱۰۰
قطر اسمی mm
۵/۴
۶/۳
۳
۳
ضخامت جدار لولهmm
نکته ۱ :‌ اتصال لوله های PVC بر حسب نوع لوله و اتصالات به روشهای مختلف انجام می شود که نوع اتصال چسبی متداولتر است .
نکته ۲ : اتصال حداقل به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به هیچ وجه نبایستی حرکت داده شود تا سفت گردد .
مزایای انواع لوله های PE
نوع اول – داشتن چگالی ، مقاومت حرارتی پایین و قابلیت انعطاف خوب از مزایای این نوع می باشد .
نوع دوم – دارای چگالی متوسط و اندکی سخت تر از نوع اول هستند و در دمای بالا مقاومتشان بیشتر بوده و قابلیت انبساط بهتری دارند .
نوع سوم – بسیار سنگین تر از نوع قبلی و چگالی بیشتری دارند و برترین خواص فیزیکی از نظر مقاومت – قابلیت انبساطدرجه سختی – ضریب زبری را دارا هستند و از این رو کاربرد وسیعی در گازرسانی و آبرسانی دارند .
نکته ۱ : اتصال لوله های PE به روشهای مختلف دنده ای – فلنچی – بستی – اورینگی و نر و مادگی با روش اتصال جوش حرارتی و جوش سر به سر انجام می شود .
نکته ۲ : اتصال دنده ای در مورد کلیه لوله های پلاستیکی سنگین و ۴ اینچ به پایین قابل اجرا است .
مزایای لوله های PB
لوله پلی بوتیلن در برابر خوردگی ، یخ زدگی ، زنگ زدگی ، خاکهای اسیدی و رسوب گرفتگی مقاوم است . این لوله هنگام انجماد ترک نمی خورد و در دمای ۸۲ درجه سانتی گراد فشار ۵/۶ اتمسفر را تحمل می کند .
نکته : به سبب انعطاف پذیری این لوله های در شبکه لوله کشی ضربه قوچ اتفاق نمی افتد .
* لوله های پنج لایه :
در تاسیسات لوله کی ساختمان خوردگی و رسوب در لوله های فلزی خسارات و مشکلاتی را بوجود می آورد . برای حل این مشکل تا کنون تلاشهای زیادی صورت گرفته است .استفاده ازآلیاژهای مختلف با پوشش گوناگون از راه حل هایی است که تا کنون برای افزایش مقاومت فلز در برابر خوردگی به کار رفته است بی آنکه هیچ یک پاسخی قطعی به مشکل بدهند .
یکی دیگر از راه هایی که برای پرهیز از مشکلات لوله های فلزی پیشنهاد شده است استفاده از لوله های پلیمری است اما به کارگیری این لوله ها در عمل نشان داده که اگر چه جایگزینی فلز با پلاستیک مسله خوردگی و پوسیدگی لوله را حل می کند اما مشکلات دیگری را باعث می شود که پیش از آن وجود نداشت از جمله نفوذ اکسیژن ، محدودیت در تحمل فشار یا دمای بالا ، ضریب انبساط زیاد و … .
در این شرایط گروهی از دانشمندان به تلفیق فلز و پلیمر توجه کردند . به عنوان مثال سوپر پایپ نقطه اوج همین تکنولوژی است . تلفیقی هوشمندانه که حاصل آن لوله ای است پنج لایه شامل یک لوله آلومینیومی ، دو لایه پلیمر و دو لایه چسب مخصوص – که مقاومت در برابر خوردگی ، زنگ زدگی ، رسوب و پوسیدگی را از لوله های پلیمری و توان تحمل حرارت مداوم ، فشار بالا و نفوذ ناپذیری را از لوله های فلزی به ارث برده است . سوپر پایپ آخرین دستاورد تکنولوژی است هک برای تمام تاسیسات ساختمان قابل استفاده است و حتی در بدترین شرایط صد سال عمر می کند.
جدول مقایسه ای سوپر پایپ
فلزی
پلیمری
سوپر پایپ
خورندگی از داخل یا خارج
بلی
خیر
خیر
رسوب پذیری
بلی
خیر
خیر
تحمل دما و فشار بالا
بلی
خیر
بلی
فریب انبساط طوری
کم
زیاد
کم
نفوذ اکسیژن
خیر
بلی
خیر
مقاومت مکانیکی
خوب
کم
خوب
شکل پذیری
بلی
خیر
بلی
وزن
سنگین
سبک
سبک
سرعت نصب
کم
زیاد
زیاد
ساختار لوله های سوپر پایپ
یک لوله آلومینیمی با جوش طولی اولتراسونیک ،‌بدنه اصلی سوپر پایپ را تشکیل می دهد . این لایه فلزی مقاومت در برابر فشار ، حرارت و نفوذ اکسیژن را تامین می کند . در لایه های داخلی و بیرونی سوپر پایپ به جای پلی اتیلن مشبک (PEX) از پلیمر جدید PEOC استفاده می شود که عمر این پلیمر در شرایط سخت کاری و در فشار و دمای بالا حتی با ضریب اطمینان ۵/۲ بیش از ۴۰۰ سال است .
لایه های فلزی و پلیمر طی فرآیندی توسط دو لایه چسب مخصوص با هم تلفیق می شوند .
مزایای لوله های پنج لایه :
۱-زنگ نمی زند ، رسوب نمی گیرد و هرگز نمی پوسد .
۲-به راحتی خم می شود و شکل می پذیرد .
۳-نصب آن سریع ، آسان و بدون ضایعات می باشد .
۴-بسیار سبک و حمل و نقل آن آسان است .
۵-عدم امکان نفوذ اکسیژن به لوله و جلویگری از لجن زدگی و تغییر رنگ آب .
۶-ضریب انبساط طولی بسیار ناچیز .
۷-افت فشار بسیار ناچیز بدلیل هموار بودن سطح داخل لوله .
۸-مقاوم در برابر ضربه و مواد شیمیایی .
۹-مقاوم در برابر فشار به علت جوش طولی آلومینیوم .
۱۰-در لوله کشی توکار مطمئن و در نصب روکار زیبا است .
۱۱-توان تحمل حرارت مداوم .
اتصالات :
در لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی برای اتصال لوله ها به یکدیگر ، تغییر جهت دادن لوله ، انشعاب گیری و یا تبدیل قطر لوله از قطعاتی استفاده می نمایند که آنها را اتصالات یا وصاله می نامند .
وصاله ها یا اتصالات در دو نوع پیچی یا (دنده ای) و جوشی ساخته می شوند که منحصراً در لوله کشی آب سرد و گرم و برگشت مصرفی باید از نوع پیچی یا دنده ای سفید استفاده کرد زیرا استفاده از وصاله های دنده ای غیر گالوانیزه مشکل خورده شدن و در نتیجه پوسیدگی لوله ها را بوجود می آورد.
متداولترین وصاله های مورد استفاده در تاسیسات به شرح زیر طبقه بندی می شوند :
۱-زانویی :
این وصاله برای تغییر جهت دادن به اندازه ۹۰ یا ۴۵ درجه مورد استفاده قرار می گیرد که خود شامل زانوی قائم ۹۰ درجهزانوی ۴۵ درجه – زانوی روپیچ و توپیچ ۹۰ درجه یا چپقی – زانوی روپیچ توپیچ ۴۵ درجه و زانوی تبدیل می باشد.
زانویی قائم ۹۰ درجه :
وصاله ای است که برای تغییر جهت به اندازه ۹۰ درجه در لوله کشی از آن استفاده می شود. این وصاله در دو سر از داخل دنده شده است .
زانویی ۴۵ درجه :
همانند زانویی قائم ۹۰ درجه برای تغییر جهت لوله ، با انحراف ۴۵ درجه مورد استفاده قرار می گیرد .در لوله کشی فاضلاب در مواردی که تغییر جهت و انحراف ۹۰ درجه ای لوله کشی به وسیله زانویی قائم احتمال ایجاد گرفتگی در لوله را افزایش می دهد با استفاده از اتصال دو عدد زانویی ۴۵ درجه و یک عدد مغزی شعاع انحنای تغییر جهت بیشتر می شود .این وصاله در دو سر از داخل دنده شده است .
زانویی روپیچ توپیچ ۹۰ درجه :
این وصاله که به نام زانوی چپقی معروف است همانند زانویی قائم ۹۰ بوده ولی در دو سر به ترتیب از داخل و خارج دنده شده است و جهت قطعات هم قطر که یک قطعه در محل اتصال از رو و دیگری از داخل دنده شده باشد به کار می رود .
نکته : کاربرد زانوی روپیچ توپیچ ۴۵ درجه همانند چپقی می باشد با این تفاوت که انحراف آن ۴۵ درجه می باشد .
زانوی تبدیلی :
این وصاله در دو سر از داخل دنده شده است و برای اتصال قطعات با قطرهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد .
۲-سه راهی
از این وصاله جهت انشعاب گیری استفاده می شود . سه راهی ها شامل سه راهی قائم – سه راهی ۴۵ درجه – سه راهی تبدیل ساده و روپیچ توپیچ هستند .
سه راهی قائم :
سه راهی قائم که سه راهی معادل نیز نامیده می شود وصاله ای است که برای گرفتن انشعاب و اتصال انشعابات فرعی مورد استفاده قرار می گیرد . این سه راهی از داخل دنده شده و برای انشعابهای با انحراف ۹۰ درجه و هم قطر به لوله اصلی به کار می رود .
سه راهی ۴۵ :
همانند سه راهی قائم از داخل دنده شده و در لوله کشی تاسیسات فاضلاب مورد استفاده فراوان دارد وجهت اتصال انشعابات فرعی با انحراف ۴۵ به کار برده می شود .
سه راهی تبدیل :
جهت اتصال انشعابهای فرعی با قطرهای متفاوت نسبت به قطر لوله اصلی مورد استفاده قرار می گیرد . این وصاله در اندازه های تبدیلی گوناگون و به صورت دنده از داخل و روپیچ توپیچ تولید می شود .
۳-بوشن :
این وصاله تماماً از داخل دنده شده است به همین منظور می توان برای اتصال دو لوله یا دو وصاله که یک سر آنها از خارج دارای دنده است استفاده نمود .
بوشنها شامل بوئشن ساده – بوشن روپیچ توپیچ تبدیل می باشند .
بوشن ساده :
یک قطعه استوانه تو خالی و ریخته شده از چدن است که از داخل دنده شده است این وصاله جهت اتصال دو لوله هم قطر و در راستای هم مورد استفاده قرار می گیرد .
بوشن روپیچ توپیچ :
همانند بوشن ساده است ولی در دو سر به ترتیب از داخل و خارج دنده شده است و جهت اتصال دو قطعه که یکی از رو و دیگری از داخل دنده شده باشد مورد استفاده قرار می گیرد .
بوشن تبدیل :
این بوشن از چدن ریخته شده و قطر دو سر آن متفاوت است و جهت اتصال دو لوله با قطرهای مختلف و در راستای هم مورد استفاده قرار می گیرد.
۴-چهار راهی
وصاله هایی هستند که همانند سه راهی ساده و تبدیل در اندازه های مختلف تولید شده و جهت اتصال انشعابات فرعی مورد استفاده قرار می گیرد .
چهارراهی ها شامل چهار راهی ساده و چهارراهی تبدیل می باشند . کاربرد این نوع وصاله ها در تاسیسات لوله کشی فاضلاب نادر بوده و حتی المقدور از اتصال انشعابات چهار راهی در لوله های با قطر کم خودداری می شود .
۵-مغزی
از یک قطعه لوله کوتاه دو سر دنده و یک قطعه آهن ریخته شده به شکل لوله که دو سر آن از خارج دنده می گردد ساخته می شوند . برای اتصال اجزای سیستم لوله کشی به خصوص اتصال دو وصاله به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد .
مغزی ها شامل مغزی رو پیچ ساده – روپیچ توپیچ تبدیل و روپیچ تبدیل می باشند . از مغزی تبدیل روپیچ توپیچ همانند بوشن و سه راهی تبدیل برای تغییر قطر در لوله کشی استفاده می شود .
نکته :‌از مغزی های تبدیل روپیچ نیز برای تغییر قطر در لوله کشی استفاده می شود .
۶-مهره ماسوره
وصاله ای است جهت اتصال دو قسمت از سیستم لوله کشی که از دو قسمت نر و ماده تشکیل شده است . این دو قطعه هر کدام به طور جداگانه روی لوله یا اتصالات دیگر بسته شده و سپس با جفت کردن نر و ماده و بستن مهره واسط ارتباط بین اجزای اتصال دهنده برقرار می شود .
کاربرد این وصاله در ارتباط دادن لوله های فاضلاب بسیار کم است و بیشترین مورد استفاده آن در لوله کشی آب بهداشتی ، تهویه فاضلات و مدارهای بسته می باشد و معمولاً در تعمیرات لوله کشی کاربرد زیادی دارد .
نکته : برای بستن مهره و ماسوره حتماً از آچار کلاغی استفاده شود .
۷-در پوش :
وصاله ای است که جهت مسدود کردن انشعابات لوله کشی به کار می رود .درپوش ها به صورت پیچ از رو دنده می شوند و محل آچارگیری آن عموماً چهار گوش است . این وسیله در سیستم های لوله کشی فاضلاب در انتهای مسیر لوله کشی یا دریچه های بازدید نصب می گردد .
نکته : در اتصال پیچی لوله ها باید توجه داشت که اولاً داخل لوله و اتصالات از روغن و مواد خارجی کاملاً پاک باشد ثانیاً طول قسمت دنده شده طوری باشد که هنگام پیچژیدن در محل اتصال به لبه انتهایی لوازم اتصالی لوله کشی که از داخل دنده شده اند تکیه کند .
۸-فلنچ
صفحه مدور چدنی است که برای بستن اتصالات فلنچی یا لوله های فلنچ دار استفاده می شود و نوع بی دهانه آن را فلنچ کور می نامند .
برای آب بندی اتصالات فلنچی بایستی از واشر استفاده نمود و این کار با قرار دادن یک واشر بین سطوح اتصال و محکم کردن پیچهای فلنچ صورت می گیرد اما باید دقت کرد که همه پیچها به طور یکنواخت بالا کشیده شوند تا فشار برابر روی واشر در تمام نقاط وجود داشته باشد .
واشرها ممکن است از ورق لاستیکی ، لاستیک منجید دار ، پنبه نسوز ، حلقه های فلزی نرم موجدار یا دیگر مواد گوناگون بسته به کاربرد خط لوله و فشار اعمالی ساخته شوند .
واشرهای فلزی بیضی شکل یا هشت ضلعی که درون شیارهای سطح فلنچ ها نصب می شوند ، اغلب در خط لوله های فشار بالا به کار می روند گاهی اوقات فلنچها با یک برجستگی ساخته می شوند که درون یک تورفتگی مشابه در فلنچ مقابل نصب می شود و برای آب بندی اتصال واشری در تورفتگی قرار می گیرد .
نکته : وقتی که فلنچها درز جوش می شوند نیازی به واشر نیست .
وسایل آب بندی
آب بندی پیوندهای لوله گالوانیزه به روشهای زیر انجام می گیرد :
۱-آب بندی با استفاده از مولد لزج کننده (خمیر :(
قبل از اینکه لوله های حدید شده به یکدیگر وصل شوند لازم است محل حدیده شده با ماده لزج کننده آغشته شود . ترکیبات گرافیت یا روغنهای غلیظی که برای آب بندی اتصالات لوله به کار می روند مواد اختصاصی بوده که دارای گرافیت نرم به حالت معلق یا مخلوط با روغنهای لزج و سایر مواد می باشد . این مادهفقط روی قسمت حدید شده لوله زده می شود که باعث لزج شده – حفاظت و جز بهتر اتصال می گردد . این ماده مانع از اکسید شدن قسمت حدیده شده که پوشش گالوانیزه آن در اثر دنده شدن از بین رفته است می شود و نشت آب را از محل اتصال غیر ممکن می سازد .
سرب قرمز – سرب سفید یا هر دو آنها مانند ترکیبات گرافیکی مخلوط با روغن یا گریس می توانند به عنوان یک ترکیب لزج کننده محافظ و جزم کننده برای پیوندهای دنده ای مصرف شوند .
نکته : مقدار لزج کننده نباید به اندازه ای باشد که باعث مسدود شدن یا کاهش قطر داخلی لوله گردد .
۲-آب بندی با استفاده از خمیر و کنف :
در بیشتر موارد برای پیوند آب بندی از الیاف کنف و خمیر استفاده می شود . روش کار به این ترتیب است که ابتدا خمیر لوله کشی به مقدار مناسب با طول و عمق قسمت حدیده شده روی آن مالیده می شود و سپس الیاف متناسب با عمق و طول محل پیچش و با ضخامت یکنواخت انتخاب و جهتی که پیچش وصاله بر روی دنده موجب سفت شدن و فرو رفتن بیشتر کنف در شیار دنده ها گردد پیچانده و با ایجاد گره ساده و یکنواخت در انتهای قسمت دنده شده مجدداً یک لایه خمیر بر روی آن مالیده می شود .
الیاف کنف هیچ گونه محافظتی از لوله و وصاله نکرده و فقط با پر کردن کامل فضای خالی بین دنده ها آب بندی نسبتاً رضایتبخشی را فراهم می کند .
آب بندی با استفاده از نوار تفلون :
نوارهای تفلون عموماً به صورت قرقره ای و با یک در پوش محافظ تولید می شوند . از نوارهای تفلون به علت گران بودن بیشتر در لوله کشی با قطرهای کم ، لوله کشی روکار ، اتصال شیر آلات و لوله های کرومی استفاده می شود .
ویژگی نوارهای تفلون :
۱-پر کردن یکنواخت فضای خالی بین دنده ها .
۲-پوشش سطح حدیده شده .
۳-حفاظت نسبی لوله .
۴-تمیزی روی کار .

*********************

لوله پنج لایه

ساختار لوله های پنج لایه :
لوله پنج لایه از دو لایه پلیمر ، دولایه چسب و یک لایه آلومنیوم تشکیل شده است . لایه درونی و بیرونی از پلیمر خاص بر پایه پلی اتیلن (بسته به نوع کاربرد) تشکیل شده که مقاومت لوله در برابر خوردگی و رسوب پذیری تضمین می کند . لایه میانی که فلز آلومینیوم می باشد به روشOverlap به صورت طولی با تکنولوژی اولتراسونیک جوش می شود . از چسپ برای تلفیق دو لایه درونی و بیرونی پلیمر به آلومینیوم استفاده می شود که نقش مهمی در یکپارچگی و مقاومت لوله دارد.
موارد استفاده کلی لوله های پنج لایه
لوله های بهداشتی آب سرد و گرم : سالم و بهداشتی با عمر طولانی به دلیل عدم زنگ زدگی و عدم انباشتگی رسوب
سیستم گرمایش کف : یکی از مناسبترین روشهای توزیع حرارت در ساختمانها با حداقل آلودگی ، حداقل هزینه و حداقل اتلاف انرژی با گرمای یکنواخت و مطبوع
لوله کشی رادیاتور و شوفاژ : بهترین انتخاب بدلیل تحمل فشار در دمای بالا بدون زنگ زدگی و بدون نفوذ اکسیژن برای سالهای طولانی
لوله کشی سیستمهای سرمایشی : مناسب جهت لوله کشی آب انواع سیستم سرمایشی
لوله کشی گاز : لوله های پنج لایه درزجوش به همراه اتصالات مخصوص که تنها لوله های مورد تائید موسسات معتبر دنیا برای لوله کشی گاز با لوله های جوش لب به لب هستند که می توانند فشار زیادی را تحمل کنند.
هوای فشرده : قابلیت تحمل فشار بالا، باعث افزایش کاربرد این لوله ها در سیستم لوله کشی هوای فشرده شده است.
مصارف صنعتی : ساختار منحصر بفرد این نوع مصارف را در کارخانجات شیمیایی و سایر صنایع که توانایی کار با لوله های گالوانیزه را ندارند، بالا برده است.
مزایای لوله پنج لایه
در تحمل حرارت حتی به طور مداوم هیچ مشکلی ندارد.
به خاطر جوش آلولمینیومی طولی می تواند بالاترین میزان فشار را تحمل کند.
ضریب اطمینان آن کم و تقربا معادل لوله های مسی است .
در برابر نفوذ اکسیژن 100 درصد مقاوم است .
ضریب انتقال حرارت آن ایده آل است .
ضریب اطمینان اتصالات آن بسیار بالاست وبا ویژگی های لوله هماهنگی دارد .
به راحتی خم می شود , شکل می گیرد و حالت فنری ندارد.
به خاطر سبکی حمل ونقل آن آسان و ارزان است .
در نصب توکار مطمئن ودر لوله کشی روکار زیبا است .
 *********************************

لوله پلیکا

23
پی وی سی پس از پلی اتیلن یکی از پر مصرف ترین مواد پلاستیک است. مدت زیادی است که این مواد به عنوان ماده ای رشد یافته مورد توجه قرار گرفته است و با تمامی صحبت هایی که در مورد آن مطرح بوده و هست، و به رغم وجود محدودیت های گوناگون در استفاده از آن، آینده ای همراه با رشد اقتصادی برای این ماده تصور می شود.
گرچه مسایل زیست محیطی، تصویری ناخوشایند از« پی.وی.سی» را در اذهان مجسم نموده است٬ ولی باید اذعان داشت که این نکته در مورد اکثر مواد پلاستیک صادق است و آنچه که مهم و لازم به رعایت خواهد بود٬ توجه ویژه و دقیق به هنگام تولید٬ فرآیند و بازیابی ضایعات ناشی از محصولات« پی.وی.سی» است.
در زمان حاضر این ماده پر مصرف در بسیاری از کشورهای جهان و از جمله ایران تولید می شود٬ و نو آوری های بسیار در جهت بهینه سازی شکل دهی و اقتصاد تولید این ماده انجام پذیرفته٬ و می پذیرد.
در میان گونه های مهم شاخص مواد پلاستیک٬ گونه ای که به شکل های گوناگون و ویژگی های متنوع تولید می شود٬ بی تردید«پی.وی.سی» است. تقریبا 90% پی.وی.سی تولید شده در جهان توسط یکی از سه فرآیند اکستروژن٬ کلندرکاری و قالب گیری تزریقی به محصول نهایی تبدیل می گردد. بیشترین مقدار پی.وی.سی اکسترود شده٬ در ساخت انواع لوله های آب تحت فشار٬ لوله های مجاری آب و فاضلاب به کار می رود.
لوله پلیکا با داشتن بالاترین خواص فنی و مکانیکی نیازهای اقتصادی و محیطی مناسبی را در دنیای امروز فراهم می نمایند. موارد مصرف افزودنی های تولیدی در این زمینه به شرح زیر می باشد .
لوله پلیکا آبرسانی، لوله فاضلاب فشرده، لوله های با هسته فوم، لوله های خرطومی زه کشی، داکت های کابل و غیره.
به کارگیری افزودنی های پی وی سی در پروسه تولید لوله و اتصالات رفتار و خواص ویژه ای ایجاد نموده و سبب ارتقاء خواص مکانیکی و طول عمر بیشتر محصول میگردد . این افزودنی ها با در نظر گرفتن نیازهای تک تک مشتریان ، تامین و تولید شده و همواره تاکید و تمرکز خاص بر مشتری محوری و تولید محصولی با کیفیت و یکنواخت وجود دارد محصولات تولیدی در ایران به صورت پودر ، گرانول ، قرص ، مایع و … به صورت One Pack عرضه می گردد.
موارد مصرف لوله پلیکا
فاضلابهای خانگی
شهری و صنعتی
شبکه های آبرسانی تحت فشار
شبکه های برق
مخابرات
جدول ابعاد لوله پلیکا
استاندارد
کاربرد
فشار
وزن شاخه (kg)
ضخامت
سایز
لوله پلیکامعمولی
9117
آبرسانی
16 بار
0/820
1/5
20
9117
آبرسانی
12/5 بار
1
1/5
25
9117
آبرسانی
10 بار
1/500
1/6
32
9117
آبرسانی
6 بار
1/900
1/5
40
9117
آبرسانی
6 بار
2/400
1/6
50
9117
آبرسانی
6 بار
3/100
2
63
هواکشی
3/600
1/8
75
هواکشی
4/300
1/8
90
هواکشی
6/400
2/2
110
هواکشی
8/200
2/5
125
13/300
2/3
160
20/500
3/9
200
31/200
4/9
250
49/800
6/2
315
80
7/9
400
استاندارد
کاربرد
فشار
وزن شاخه (kg)
ضخامت
سایز
لوله پلیکا نیمه قوی
9117
آبرسانی
20 بار
1
1/9
20
9117
آبرسانی
16 بار
1/200
1/9
25
9117
آبرسانی
16 بار
2
2/4
32
9117
آبرسانی
10 بار
2/900
1/9
40
9117
آبرسانی
10 بار
3/100
2/4
50
9119
فاضلابی B
5/120
3
63
9119
فاضلابی B
6/800
3
75
9117
آبرسانی
6 بار
6/800
2/8
90
9119
فاضلابی B
10
3/2
110
9119
فاضلابی B
12
3/2
125
9119
فاضلابی BD
19
4
160
9119
فاضلابی BD
29/700
4/9
200
9119
فاضلابی BD
46
6/2
250
9119
فاضلابی BD
73
7/7
315
9117
آبرسانی
6 بار
120
9/8
400
استاندارد
کاربرد
فشار
وزن شاخه (kg)
ضخامت
سایز
لوله پلیکا قوی
20
9117
آبرسانی
20 بار
1/700
2/3
25
9117
آبرسانی
21 بار
2/700
2/9
32
9117
آبرسانی
16 بار
4/200
3
40
9119
فاضلابی B
4/500
3
50
9117
آبرسانی
16 بار
7/200
4/7
63
9117
آبرسانی
16 بار
11
5/6
75
9119
فاضلابی B
9/700
3
90
9117
آبرسانی
10 بار
14/400
4/2
110
9117
آبرسانی
10 بار
18/500
4/8
125
9117
آبرسانی
10 بار
30/200
6/3
160
9117
آبرسانی
10 بار
47
7/7
200
9117
آبرسانی
10 بار
73
9/6
250
9117
آبرسانی
10 بار
116
12/1
315
9117
آبرسانی
10 بار
190
15/3
400
 ********************************

لوله های سبز

image (2)

این ماده از سرعت اثر قابل توجهی در فرآیند و پلیمریزاسیون برخوردار بوده و دارای مقاومت مکانیکی چشمگیری در برابر تنش های ترک زا حتی در دماهای بالاست. از جمله مهمترین مزایای لوله سبز علاوه بر موارد ذکر شده می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1-
نصب سریع و آسان
2- رسوب ناپذیری
3- افت فشار ناچیز بدلیل صیقلی بودن داخل لوله
4- انتقال ناچیز صدا
5- صاف و صیقلی بودن و ظاهر براق و زیبا
6- وزن کم ، اقتصادی بودن
مزایای لوله سفید
عمر طولانی (حداقل 50 سال)
مقاوم در برابر خوردگی و پوسیدگی
کاهش هزینه اولیه
کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری
عدم تاثیر بر روی مزه ،رنگ و بوی آب
نصب سریع و آسان
صافی سطح بالا
تنوع در اتصالات
روش اتصال لوله پلی پروپیلن یا  PP-RC
قبل از روشن نمودن دستگاه جوش، از تمیز بودن تمام ابزارها اطمینان حاصل کنید.
1-
قالبهای جوش مناسب برروی دستگاه بسته شده و دستگاه روشن شود. چراغ نمایشگر تا رسیدن به درجه حرارت 260 درجه سانتیگراد روشن می ماند و خاموش شدن آن نشانگر آماده بودن دستگاه برای جوش می باشد.
2-
لوله با زاویه صحیح 90 درجه توسط قیچی مصوص برده شده توسط شابلون مخصوص عمق جوش روی لوله علامت گذاری شود.
3-
لوله تا محل علامت گذاری شده و بدون پیچش در قالب قرار داده شده و همزمان اتصال مورد نیاز نیز در طرف دیگر دستگاه قرار گیرد.
پیشنهاد می شود در هنگام جوش لوله با قطر بالا، جهت سهولت عمل جوش، لوله و اتصال را بطور مرحله ای در داخل قالب قرار دهید.
زمان گرم شده از لحظه ی قرار گرفتن لوله و اتصال در محل صحیح خود در قالب آغاز می گردد.
4-
بعد طی زمان گرم شدن، لوله و اتصال به سرعت از قالب جدا شده و بدون پیچش به هم اتصال داده شود.
5-
در فصول سرد سال در محل بدور از باد و سرما جوشکاری شود.
6-
دستگاه جوش و قالبها حداکثر هر 6 ماه یکبار باید کالیبره شود.
از زمان جوش مندرج در جدول چارت جوشکاری جهت اطلاع جوش استفاده گردد.
چارت جوشکاری

قطر لوله mm

عمق جوش mm

زمان گرم شده s

زمان جوش s

خنک شدن s

16

13

5

4

2

20

14

5

4

2

25

15

7

4

2

32

16/5

8

6

3

40

18

12

6

3

50

20

18

6

3

63

24

24

8

6