انواع روشهای نورپردازی

اغلب ما در طراحی چیدمان و دکوراسیون محیط خانه مان زمان زیادی را صرف انتخاب مبلمان یا رنگ دیوارهای اتاق نشیمن می کنیم اما اهمیت نور پردازی مناسب در محیط را فراموش میکنیم و تنها به خرید یک لوستر بسنده می کنیم. فضایی که در آن تلویزیون تماشا می کنیم، مطالعه می کنیم و یا از مهمان ها پذیرایی می کنیم، روشنایی و نوع نورپردازی نقش مهمی در هر چه زیباتر و لوکس تر به نظر رسیدن محیط خانه شما بازی میکند و هم چنین کیفیت نورپردازی تاثیر مستقیمی بر روحیه ما دارد.
نورهای نقطه ای متمرکز:
تصور کنید که یک تابلوی نقاشی یا تابلو فرش نفیس برروی دیوار نصب کرده اید ، بهترین راه حل برای اینکه این تابلو به یکی از لوازم برجسته اتاق نشیمن تان تبدیل شود چیست؟بله درست حدس زدید ،بی شک نورپردازی نقطه ای که برای تابش به نقطه ای خاص قابل تنظیم باشند میتواند بهترین گزینه باشد.یا تصور کنید در آشپزخانه تان مشغول آشپزی هستید و به تمرکز نور بر روی اجاق گاز نیاز دارید،این دسته از چراغ ها نور زیادی را تامین می کنند تا شما تسلط کافی در هنگام انجام کارتان داشته باشید.
نورپردازی محیطی:
چراغ های سقفی ولامپ های دیواری که با تابش خیره کننده و روشنایی خود احساس راحتی وخوشایندی در فضا بوجود می آورد، برای زمانی مناسبند که شما می خواهید در عین حال که نور مناسب و زیبا در محیط دارید، منبع نور مشخص نباشد.با این ترفند روشنایی به صورت یک دست در محیط پخش می شود.به این ترفند نورپردازی محیطی می گویند.استفاده از کلید های “دیمر” به شما در کم و زیاد کردن نور محیط کمک میکند.
اما زمانیکه می خواهید به اتاق نشیمن تان جذابیت و ببخشید تا زیبایی آن هر چه بیشتر بدرخشد آباژورهای رومیزی ،یا لوستر های لوکس می توانند این نیاز شما را برآورده کنند.مثل اینکه یک جفت گوشوارهی زیبا و گران قیمت را با لباسی زیبا به گوش بیاویزید، تکمیل کننده نیست؟
هالوژن ها:
از لامپ های هالوژن بیشتر در داکت ها استفاده میشود.به این صورت که هالوژن ها داخل داکت و به فواصل معین نصب کنید تا فضای شما بهتر مشخص شود.به این ترتیب روشنایی همگرا میشود و فضا تر بنظر می رسد.اما توجه داشته باشید که نور کنار دیوار باید حدی باشد که روی دیوار سایه نیفتد.
لامپ های حسگر:
این دست از چراغ ها،برای راهروهای ورودی خانه بسیار مناسب هستند.شاید در نظر اول راهرو کم اهمیت بنظر برسد اما توجه داشته باشید که اولین محیطی که افراد وارد آن میشوند می تواند قضاوت راجب شما را رقم بزند.نور کم در محیط راهروها از احساس امنیت افراد می کاهد.نور خیلی زیاد هم آزاردهنده و نا خوشایند است،پس چراغ های حسگر که با ورود شخص روشن می شوند انتخابی هوشمندانه و در عین حال به صرفه می باشد.